środa, 6 stycznia 2010

"MAŁA WIEDŹMA JAGODZIA I PAJĄCZEK" Agata Półtorak


Kto w dzisiejszych czasach boi się czarownic, wiedźm i złych wróżek? Nawet dzieci wiedzą, że one nie istnieją.Teraz  czary już nie mają takiego popytu jak kiedyś. Od najmłodszych lat nasze pociechy  mają komputer, nowoczesne bajki i filmy, co spycha na plan drugi
dziecięca naiwość w zjawiska niewytłumaczalne. A szkoda, bo dzięki nim mogłoby być tyle magii wokół nas. Dobrze, że choć ta książeczka jest tego zaprzeczeniem. Coś jednak "nieziemskiego" można małym mądralińskim przemycić do ich ścisłych umysłów. Bohaterka bowiem to młoda wiedźma Jagodzia ucząca się dopiero trudnej sztuki bycia czarownicą.  Nic dziwnego więc, że dziewczynka nieraz popełnia błędy, z czego wynikają śmieszne historie. A że jest ich całe mnóstwo więc i książeczek jest więcej, ba, cała seria poświęcona tej sympatycznej czarownicy. Z dzisiejszej przygody płynie nauka, by uważać z "przedobrzaniem", by nie starać się za bardzo jeśli miałoby to przynieść więcej szkód niż korzyści. Ale o tym trzeba się samemu przekonać, na własnej skórze. I to dosłownie....

"Baba była opiekunką Jagodzi i najlepszą wiedźmą w okolicy.Wszyscy ją szanowali, a niektórzy nawet trochę się jej obawiali. Jagodzia na własne uszy słyszała, jak sąsiadki opowiadały o złodziejaszku Stefanku, którego Baba podobno zamieniła w srokę. Od tamtej pory słuch po Stefanku zaginął...chociaż nie wiadomo ile w tym prawdy.
Dziewczyna marzyła, by w przyszłości znać tyle magicznych sztuk i zaklęć, ile zna ich Baba. Jednak Baba była bardzo ostrożna w przekazywaniu wiedzy.
- Najpierw musisz nauczyć się innych rzeczy, moja droga. Porozkładaj te zioła do suszenia, a przy okazji przypomnisz sobie ich nazwy.
- Powiedz mi, Babo, czy istnieje zaklęcie, które może sprawić, że Kleoś stanie się trochę bardziej okazały?- zagadnęłaJagodzia, układając w pęczki ziele dziurawca i macierzanki.
- Może tak, a może nie - mruknęła niechętnie wiedźma - Nie należy używać czarów z byle powodu, moja mała.
Dziewczynka spuściła nosek. Była pewna, że w Magicznej Księdze Baby jest takie zaklęcie. Gdyby je tak znaleźć..."

http://www.zielonasowa.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz