poniedziałek, 13 października 2014

"WODA ŹRÓDŁEM ZYCIA NA ZIEMI" Rochelle Strauss, Rosemary Woods

Woda to największy skarb ludzkości. To najbardziej niezbędna na świecie rzecz potrzebna człowiekowi, roślinom i zwierzętom. Bez niej nie ma życia i zdrowia. Służy do wszystkiego co człowiek robi. Nawet do produkcji komputerów, rowerów czy samochodów. Ten niezwykły dar natury nie w każdym miejscu na globie jest tak samo łatwo dostępny. Mieszkańcy kontynentu afrykańskiego i azjatyckiego nie mają dostępu do wystarczającej ilości wody. Kilometry dzielą ich nieraz od ujęcia wody. 
Jest jej jednak na Ziemi coraz mniej. Wzrasta z roku na rok liczba ludzi więc także i potrzeba korzystania z niej, co przy coraz większym zanieczyszczaniu i marnotrawieniu jej, nie wróży nam nic dobrego na przyszłość. Wody bowiem nie przybywa. Dlatego bardzo ważne jest uświadamianie już najmłodszych dzieci jak ważne jest szanowanie i oszczędzanie wody. Dobre nawyki wyniesione z domu zaprocentują i być może nasze wnuki czy prawnuki nie będą musiały martwić się o brak wody. Książka bardzo przystępnie  i obrazowo przeprowadza czytelnika przez całą historię wody na świecie. Przedstawia jej obieg w przyrodzie, statystyki, liczby i porównania pomagające zrozumieć ile tak naprawdę mamy do dyspozycji wody słodkiej, gdzie jest jej najwięcej oraz czym grozi jej brak. Wyjaśnia pojęcia takie jak: kondensacja, transpiracja, fotosynteza. Wszystko  po to, by pomóc w stawaniu się świadomymi użytkownikami wody. 
Bo coraz bardziej wartościowa staje się każda kropla wody.
"Żyjemy na wodnej planecie. Woda stanowi niemal 70% powierzchni Ziemi. Jest jej tak dużo, że Ziemia oglądana z Kosmosu wygląda jak wielka niebieska piłka. Dlatego nazywana jest błękitną planetą.
 Oceany, jeziora, rzeki, strumienie,  bagna, a nawet kałuże czy krople porannej rosy, to woda powierzchniowa. Lecz istniej także woda, której nie widzimy, ukryta pod powierzchnią. To woda podziemna. Można ją znaleźć dosłownie wszędzie - wypełnia szczeliny skał i przestrzenie między nimi, nawilża glebę i skleja ziarenka piasku.
 Większość wód podziemnych leży tuż pod powierzchnią, jednak pewna jej część jest ukryta bardzo głęboko. Woda to również lodowce i wieczne śniegi. Można ją ponadto znaleźć w atmosferze."


Wydawnictwo Debit


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz